Sepetim ( 0 )
Kategoriler
Yoğuşmalı Kombi ve ERP yönetmeliği

Yoğuşmalı Kombi ve ERP yönetmeliği

14.05.2018
ERP yönetmeliği ve Yoğuşmalı Kombiler

AB ülkelerinde aşamalı olarak uygulanmaya konulan ERP (Energy Related Products - Enerji İlişkili Ürünler) Yönetmeliği’nin ülkemizde de yürürlüğe girmiştir.Türkiye’nin Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde enerji ile ilgili ürünlerin çevreye duyarlı tasarımına ilişkin yönetmelik kapsamında 2015 yılında yürürlüğe girmesi beklenirken ertelenen; “hermetik kombi ithalat ve üretimi yasağını içeren düzenleme” 21 Nisan 2018 tarihinde yayınlandı.

Bundan sonra ne olacak sorusuna gelince Yoğuşmalı kombiler hayatımızda daha çok yer almaya başlayacak belli bir süre zarfından sonra da tamamiyle bu erp yasasına uygun ürünler kullanmaya başlayacağız.Hermetik teknolojili ürünlerin üretimi ve ithal olarak getirilmesi bu kapsamda yasaklanmıştır.Mevcut stoklar bitene kadar bu ürünlerin kullanımı devam edecektir.Daha sonra yoğuşma teknoloji ürünler bir tek satılacaktır.Bu ürünler standart kullandığımız ürünlerin dışında hem gaz tüketimi hemde enerji tüketimini daha aza indirgeyen ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır.Öncelikli olarak ülkemizde hali hazırda yoğuma teknolojili ürünler kullanılmaktadır bunun yanı sıra pompa sistemleri de frekans kontrollü olarak enerji tasaruffuna kattı sağlamak üzere zorunlu hale gelmiştir.

İşte hayatımızda yere alacak ERP yönetmeliği ile hem ülke ekonomisine katkı sağlanması hedeflenmekte hemde tüketicilerin  cebinden daha az enerji bedelleri cıkması hedeflenmektedir.Kombi üreticileri bu anlamda yeni ürünleri piyasaya arz ederek hem yasaya uygun hemde ekonomik ürünler sağlayarak biz tüketicilere seçenek kolaylığı sağlamaktadırlar.

Demirdöküm kombi bu anlamada Atromix Yoğuşmalı kombileri piyasaya çıkarmış ve 2 ürün seçeneği sunmuştur . Demirdöküm Atromix 24kw Yoğuşmalı Kombi aynı zamanda 28kw seçeneği olarak da satılmaktadır.Ayrıca Demirdöküm Nitromix kombiler piyasada mevcutta satılmaya devam etmektedirler , hem yüksek enerji verimliliği hem de kullanıcı dostu olması hem de tüketiciye çok avantajlı gaz tasarrufu sağlamasıyla ön plana çıkıyor. Konfordan taviz vermeyen 4 yıldız verimlilik sınıfındaki DemirDöküm Nitromix yoğuşmalı kombi tek başına yüzde 109 verimlilik sağlıyor. Yüksek teknoloji ile üretilen Nitromix maksimum ısıtma ve sıcak su konforunun yanı sıra Premix teknolojisi ile de ön plana çıkıyor. Premix teknolojisi ile ürün üzerinde yer alan otomatik devir ayarlı fan, optimum gaz-hava ön karışımı ile her kapasitede yüksek verim elde edilmesine olanak tanıyor. 

Eca kombi ise Plustech isimli yeni yasa uygun olarak çıkardığı kombi seçeneği ile bizlere alternatif ve ekonomik bir ürün sağlamayı hedeflemiştir.. E.C.A kombi, kazan, radyatör, termostatik radyatör vanaları vb. pek enerji tasarrufu ve ekonomisine yönelik ürünleri ile yurt içi ve yurt dışı pazarlarda Türkiye’nin markası olarak hizmet vermektedir.

Buderus mevcut yoğuşmalı kombilere ERP yasasına uygun seyrederken belirli bir süre aynı cihazlarla yola devam etmektedir.En çok tercih edilen cihazlar arasında yer alan Buderus GB062-24kw Yoğuşmalı Kombi bizimde önerebileceğimiz memnuniyeti en yüksek cihazlardan biridir.

Bu kapsamda yeni yasa yönetmeliğinin  ülkemiz açışından hayırlı kazançlar getirmesi dileklerimizle.